Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

środa

30

kwiecień 2014

1

komentarze

Czy inwestowanie w obligacje korporacyjne jest opłacalne?

Dodany przez , Kategorie: Inwestowanie, Obligacje, Obligacje korporacyjne

Inwestycja w obligacje korporacyjne jest lepsza od tradycyjnych metod inwestowania

W dzisiejszych niepewnych czasach, gdy sytuacja na rynku pracy pozostawia wiele do życzenia, przyszłe emerytury stoją pod znakiem zapytania, a kryzys gospodarczy się pogłębia, szukamy alternatywnych sposobów na inwestowanie i pomnażanie oszczędności. W co zatem najlepiej inwestować? W nieruchomości? W złoto? A może jeszcze w coś innego?

Ludzie, którzy nie mają dużej wiedzy ekonomicznej, najchętniej lokują posiadane oszczędności na lokatach oszczędnościowych. Nie jest to najlepszy wybór, gdyż oprocentowanie w skali roku jest niewysokie, a gotówka zostaje „zamrożona” przynajmniej na 12 miesięcy.

Są tacy, którzy twierdzą, że najlepszą inwestycją są obecnie nieruchomości, jednak i z tym trudno się zgodzić, zwłaszcza w obliczu kryzysu, jaki dotknął rynek mieszkań kilka lat temu, nadal się dziś pogłębiając. Poza tym, mało kogo stać na zakup mieszkania za gotówkę, a zaciąganie kredytu hipotecznego mija się z celem, gdyż wszystko, co zyskamy na wynajmie, będziemy musieli wydać na ratę kredytu.

zobacz także:  Jak założyć rachunek maklerski?

Jak zatem zadbać o swoją przyszłość i gdzie ulokować pieniądze? Dziś najbezpieczniejszą, a zarazem niezwykle dochodową opcją jest inwestowanie w obligacje korporacyjne. Ludzie boją się w taki sposób pomnażać oszczędności, ale lęk ten jest jedynie wynikiem niewiedzy. Warto więc skonsultować się z doradcą, który umiejętnie wprowadzi nas w tajniki akcji i obligacji. A korzyści może być naprawdę wiele.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne to zysk wynoszący ok. 6-12%  w skali roku. Dodatkowo, jeśli pieniądze będą nam nagle potrzebne, bez problemu można wcześniej wyjść z inwestycji. Odsetki wypłacane są w ustalanych terminach, nie trzeba więc czekać cały rok na swoje pieniądze z inwestycji. Jak widać – same zalety. Możnaby zatem sądzić, że inwestowanie w obligacje korporacyjne musi być bardzo ryzykowne… Otóż nie – ryzyko inwestycyjne w przypadku obligacji oceniane jest jako niskie bądź średnie (w zależności od specyfiki konkretnej inwestycji).

zobacz także:  Strategie inwestycyjne związane z obligacjami korporacyjnymi

Opłacalność inwestycji na rynku obligacji korporacyjnych zobrazować można, porównując ten produkt z innymi dostępnymi na rynku formami pomnażania oszczędności. Tak popularne w dzisiejszych czasach lokaty oszczędnościowe – w zalezności od banku – pozwalają na zysk oscylujący w granicach 2,5-4% w skali roku. Trzeba przyznać, że w porównaniu z 6-12% w przypadku obligacji, lokaty wypadają niezwykle blado. Może więc lepszym rozwiązaniem będzie fundusz inwestycyjny? Również i to okazuje się nietrafionym pomysłem – tu co prawda zysk jest większy, jednak koszt inwestowania w fundusze jest na tyle wysoki, że przychód znacznie się kurczy. Zaznaczmy tu, że inwestowanie w obligacje korporacyjne nie wiąże się z żadnymi kosztami zakupu i zarządzania. Pozostaje jeszcze inwestycja w akcje i udziały spółek niepublicznych. Tu jednak ryzyko inwestowania jest duże, a sukces i zysk inwestora zależne są od dobrej znajomości rynku i umiejętnego analizowania planów rozwojowych. W sytuacji, gdy temat nie jest nam bliski, taki sposób inwestowania może okazać się nietrafionym pomysłem.

zobacz także:  Zalety inwestowania w fundusze obligacji korporacyjnych

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule trzeba stwierdzić, iż inwestowanie w obligacje korporacyjne jest opłacalne, ponieważ przy zminimalizowanym ryzyku mówimy o dość wysokim, łatwym zysku.

1 komentarz

  1. Zawisza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *