Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

środa

26

luty 2020

2

komentarze

Czy można wziąć kredyt na zakup obligacji?

Dodany przez , Kategorie: Finanse, Inwestowanie, Obligacje

Tablet z wykresem

Kredyty to produkty finansowe, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów, oczywiście ograniczeniem mogą być tu banki, ich wymagania oraz wyznaczone cele, w jakich możliwe będzie wykorzystanie pożyczonych pieniędzy. Czy możliwe jest wzięcie kredytu, aby zakupić obligacje skarbowe lub inne instrumenty finansowe?

Kredyt gotówkowy – na jaki cel?

Kredyt gotówkowy jest zdecydowanie jednym z tych produktów finansowych, oferowanych przez banki, który cieszy się największą popularnością. To jaką kwotę będziemy mogli uzyskać, zależy przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej, jednak dużym plusem będzie brak konieczności przedstawienia celu, w jakim chce się zadłużyć. Tak naprawdę możemy wydać te pieniądze, na co tylko chcemy. Jak działają kredyty, szerzej wyjaśnia serwis finansowy z poradami odnośnie różnych form zapożyczania. Chcąc zdecydować się na podobne zobowiązanie, najpierw trzeba dokładnie zapoznać się z możliwościami jakie mamy.

zobacz także:  Jakie obligacje skarbowe można kupić w 2022?

Czy można wziąć kredyt na zakup obligacji?

To zależy co mamy na myśli przez to pojęcie. Idąc do banku, każdy klient może zakupić dowolny produkt inwestycyjny i wcale nie potrzebuje w tym celu wykładać dużej gotówki, oczywiście bywa też tak, że aby zainwestować, należy najpierw przedstawić konkretną, całkiem sporą sumę. Czy w takim razie można wziąć kredyt, właśnie na taki cel? Teoretycznie – można. Biorąc kredyt gotówkowy, to co będzie interesowało bank, to fakt, czy jesteśmy wypłacalni, a to, na co chcemy wydać pieniądze, nie będzie go już w ogóle obchodziło. Co za tym idzie – z powodzeniem możemy zapożyczyć się w celu podjęcia inwestycji w obligacje. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna możliwość.

zobacz także:  Obligacje skarbowe

Kredyt na inwestycje, jako propozycja banku

Przeglądając oferty bankowe, można też natknąć się na oferty kredytów inwestycyjnych. Najczęściej jest tutaj mowa o papierach wartościowych i zakupie akcji na rynku, co więcej, jest ona dedykowana właśnie klientom indywidualnym. Należy jednak uważać, ponieważ oferty te mogą mieć różne warunki przyznania. Czasem wymagany jest wkład własny, a czasem nie, ilość potrzebnych środków też może być różna.

Kredyt na obligacje czy obligacje zamiast kredytu?

Pojęcie kredytu branego w celach inwestycyjnych, może być mylne, ponieważ w większości przypadków, obligacje jako takie są traktowane jako alternatywa dla kredytów. Dają one szanse na uzyskanie pieniędzy na wybrany cel, w tym także możliwość ich pomnożenia. Szczególnie dotyczy to obligacji korporacyjnych firm, które nie mogąc liczyć na to, by uzyskać standardowy kredyt w banku, przez co szukają innych rozwiązań. Jest to forma inwestycji dająca potencjalny zysk, ale będąca także w grupie ryzyka, ponieważ im wyższe jest oprocentowanie (dające nam odsetki, czyli zyski i mogą być one stałe lub zmienne), tym większa szansa na to, że coś pójdzie nie tak. Jeżeli firma będzie w trudnej sytuacji rynkowej, wówczas może się pojawić kłopot z wykupem obligacji na czas.

zobacz także:  Rynek Catalyst funkcjonuje już 5 lat – czas na podsumowanie

2 komentarze

  1. Urszula
  2. Henryk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *