Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

3

październik 2014

1

komentarze

Fundusze Venture Capital

Dodany przez , Kategorie: Finanse, Inwestowanie

W treści poniższego artykułu omówione zostaną zasady działania oraz finansowania przedsięwzięć z funduszy Private Equity (PE) oraz szczególna forma tych funduszy znana jako Venture Capital (VC).

Private Equity to pojęcie ogólne, którym opisuje się firmy inwestycyjne, zajmujące się wspieraniem innych przedsiębiorstw użyczając własnego kapitału – licząc na osiągnięcie długoterminowych zysków. Terminem Venture Capital nazywa się z kolei te fundusze, które inwestują środki w spółki na wczesnym etapie rozwoju, a przy tym w szczególności spółki, których przedmiotem działalności są zaawansowane technologie, innowacyjne rozwiązania z dziedziny IT, telekomunikacji itp.

Uzyskanie wparcia dla firmy z instytucji typu PE/VC jest korzystne zwłaszcza z punktu widzenia młodych, niedoświadczonych w świecie biznesu osób z ciekawym pomysłem na biznes, wiedzą merytoryczną oraz środkami lub przynajmniej umiejętnościami technicznymi niezbędnymi do realizacji tego pomysłu. Dzięki nawiązaniu współpracy z przedstawicielami funduszu VC młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie merytoryczne w sferze biznesowej, takie jak doradztwo przy określeniu modelu biznesowego przedsiębiorstwa, wyboru odpowiedniej grupy klientów oraz określenia możliwości dotarcia do klientów, kanałów dystrybucji produktu i wielu innych. Oprócz tego fundusze bardzo często mają dostęp do zaplecza prawnego, rzeczników patentowych i wielu innych specjalistów. Jednak co dla wielu okazuje się najważniejsze – fundusz przede wszystkim wspiera przedsiębiorców inwestycją kapitałową, tym samym zapewniając możliwość wystartowania przedsięwzięcia, rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek.

zobacz także:  Jak założyć rachunek maklerski?

Zasady pozyskania kapitału z funduszu Private Equity istotnie różni się od finansowania kredytowego przez banki. Przede wszystkim dlatego, że kapitał z banku trzeba bezsprzecznie zwrócić wraz z dodatkowo naliczonymi odsetkami w określonym terminie. W przypadku finansowania z funduszu środki przydzielone na rozwój firmy są z reguły w całości bezzwrotne. Oczywiście w biznesie nie ma nic za darmo – najczęściej transakcja taka polega na tym, że w zamian za pozyskane środki właściciele firmy muszą podzielić się swoimi udziałami w spółce. Z jednej strony jest to deklaracja ryzykowna, ponieważ dzielimy się z kimś obcym (przynajmniej na początku współpracy) całą swoją dotychczas zdobytą wiedzą, ciężką pracą jaką ponieśliśmy aby dojść do konkretnego etapu. Z drugiej jednak strony, jeżeli udało nam się pozyskać dofinansowanie od osób, które uwierzyły w nasz projekt, które dodatkowo chcą go wspólnie z nami rozwijać i mogą się do tego walnie przyczynić – należy spojrzeć na to pod innym kątem – ktoś, kto w zamian za włożone środki otrzymuje część udziałów w firmie, na pewno będzie chciał rozwinąć przedsięwzięcie, a tym samym zwiększyć wartość swoich udziałów. Fundusze typu Venture Capital najczęściej inwestują środki na okres minimum 3 do 7 lat, po tym okresie zazwyczaj odsprzedają swoje udziały na rynku lub, jeżeli jest taka wola, pozostałym udziałowcom.

zobacz także:  Jak obliczyć zasiłek macierzyński? Komu przysługuje i na jak długo?

Podsumowując, nawiązując współpracę z funduszem PE/VC zyskujemy wspólnika z doświadczeniem zdobytym na przestrzeni wielu lat współpracy z innymi firmami z branży, z których spółka może skorzystać. To właśnie takie kontakty mogą okazać się kluczowe podczas wprowadzenia naszej usługi czy też produktu na rynek.

Perspektywy współpracy kształtują się obiecująco, jednak trzeba pamiętać, że nie każdy projekt może liczyć na uznanie w oczach inwestorów. W naszym kraju finansowanie tego typu staje się coraz bardziej popularne, także za sprawą funduszy europejskich, które są przeznaczane m.in. na tworzenie takich funduszy/inkubatorów przedsiębiorczości. Są one zazwyczaj ukierunkowane na wsparcie w rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw wykorzystujących zaawansowane technologie IT, związanych z ogólnie pojętą nowoczesną medycyną czy biotechnologiami. Przedsięwzięcia te wiążą się z wyższym ryzykiem, ale jednocześnie dają nadzieję na wysoki zwrot z inwestycji. Współpracę z funduszami typu Venture Capital organizują także zewnętrzne firmy doradcze, poszukujące alternatywnych źródeł finansowania dla firm. Jedną z takich firm doradczych jest Best Capital – zapewnia dostęp do polskich i zagranicznych inwestorów oraz wspiera młodych przedsiębiorców w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do przedstawienia podczas negocjacji z funduszami.

zobacz także:  Jak prowadzić sklep internetowy? Poznaj najważniejsze zasady prowadzenia biznesu online

1 komentarz

  1. Cześnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *