Jak inwestować pieniądze? Obligacje, lokaty, polisolokaty, nieruchomości, złoto?
Dodany przez Karol Gojka, Kategorie: Inwestowanie
Od dłuższego czasu wiele mówi się o oszczędzaniu oraz inwestowaniu, które mają nie tylko pomóc w zgromadzeniu określonej kwoty, ale i ją skutecznie pomnożyć. Które sposoby na inwestycję cieszą się największą popularnością? Które z nich są korzystne i opłacalne?
- Jak inwestować pieniądze – sposoby
- Lokaty, a może polisolokaty – co lepsze?
- Czym są obligacje i czy warto w nie inwestować?
- Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?
- Inwestycja w złoto i metale szlachetne
Jak inwestować pieniądze – sposoby
Sposobów na inwestowanie gotówki jest wiele i można się o tym bardzo łatwo przekonać, przeglądając choćby porady dostępne w internecie. Należy jednak pamiętać, że aby móc pomnażać pieniądze, należy wcześniej umieć odpowiednio oszczędzać. Inwestowanie bez wkładu z własnej kieszeni właściwie nie są możliwe, ale gdy już mamy odłożone nawet niewielkie kwoty, otwierają się przed nami szerokie możliwości. Lokaty, polisolokaty, obligacje, nieruchomości czy szlachetne kruszce jak złoto są najczęściej wymieniane, jako sposoby na pomnażanie majątku. Co warto o nich wiedzieć?
Lokaty, a może polisolokaty – co lepsze?
Jedną z częściej wymienianych metod, będącej jednocześnie jedną z najpopularniejszych są lokaty, zarówno krótko, jak i długoterminowe. Pozwalają one na bezpieczne lokowanie funduszy, które po pewnym czasie przynoszą określone zyski, które są pewne, a nasze pieniądze w tym czasie całkowicie bezpieczne. Niestety od lat oprocentowanie lokat stoi na bardzo niskim poziomie, co sprawia, że są one mało korzystne, a kolejnym minusem jest to, że przez określony w umowie czas, nasze pieniądze są całkowicie zamrożone.
Alternatywą tego rozwiązania, są polisolokaty, które dużą popularnością cieszyły się kilka lat temu. Czym różnią się od lokat? Polisolokaty to rodzaj lokaty z polisą ubezpieczeniową na życie i dożycie (doczytaj na fretuslegis.pl), a umowy zawierane są nie z bankiem, a z firmą ubezpieczeniową. Z założenia miało być to połączenie zysków z lokat, razem z dodatkowym zabezpieczeniem, szybko jednak okazało się coś zupełnie innego. Korzyści wcale nie były duże, a inwestujący często nie zyskiwali nic, albo wręcz tracili, a stosowana praktyka opłat likwidacyjnych, które pochłaniały większość zainwestowanych pieniędzy.
Czym są obligacje i czy warto w nie inwestować?
Obligacje to nic innego jak papiery wartościowe, które są emitowane przez konkretne podmioty, najczęściej są to banki, ale nie tylko, ponieważ mogą je wystawiać także miasta, gminy oraz osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą. Działa to na zasadzie wierzycielstwa, to znaczy, że wykupuje się dane obligacje, a podmioty wystawiające papiery wartościowe zobowiązują się do ich odkupienia, na wcześniej określonych warunkach. Ten typ inwestycji daje nam nieco większe zyski niż standardowe lokaty.
Nieco wyższym, bardziej ryzykowny, ale i dającym szanse na większe korzyści sposobem, jest Giełda Papierów Wartościowych. Inwestycja w tego typu przedsięwzięcie może albo przynieść nam duże zyski, albo duże straty, dlatego nie powinno się w to wchodzić bez odpowiedniej wiedzy.
Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?
Od lat inwestycje w nieruchomości cieszą się bardzo dużym wzięciem i popularnością. Uznaje się je za pewne, choć sprawa wcale nie jest taka prosta i wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze, aby zakupić nieruchomość, trzeba mieć już jakieś pieniądze – zazwyczaj nie ma się całej kwoty, co wymaga wzięcia kredytu. Kredyt trzeba spłacić, ale w tym celu ma pomóc wynajem – który nie tylko wyzeruje kredyt, ale i ma przynieść dodatkowe zyski. Dodatkowo, ceny nieruchomości mogą z czasem rosnąć, a to oznacza, że możliwe będzie odsprzedanie takiego mieszkania (czy innego lokalu) za wyższą cenę, niż się go kupiło. Należy oczywiście uwzględnić inne zmienne, które mogą obniżyć realne korzyści.
Inwestycja w złoto i metale szlachetne
Zarówno złoto, jak i srebro są metalami szlachetnymi inwestycyjnymi. Często mówi się o tym, wkładanie pieniędzy właśnie w nie jest rzeczą pewną, ponieważ o ile waluty mogą upaść, o tyle kruszce nie tracą na wartości nigdy. Nie jest to do końca prawda, ponieważ ich ceny mocno się wahają w zależności od tego, jaka jest sytuacja na świecie. Mówi się przede wszystkim o tym, że wartość złota rośnie przede wszystkim w momencie światowych konfliktów, dlatego często traktowane są jako aktywa na ciężkie czasy. Nie jest to typowy sposób na inwestowanie, ponieważ złoto jest tylko nośnikiem wartości – z czasem nie przyniesie zysków, chyba że przyjdą ciężkie czasy, a jego cena poleci gwałtownie w górę.
Obecnie opłaca się inwestować w złoto lub nieruchomości. Chociaż złoto i tak spada, i to trochę bardziej, niż oczekiwano. Z mieszkaniami też nie wiadomo, jak to do końca będzie, ale tutaj sprawa prędzej czy później rozwinie się na plus dla inwestorów, w końcu mieszkanie to zawsze jakaś stała rzecz. Problemem może być tylko agresywna polityka miasta i psucie danej lokalizacji np. poprzez sprzedaż go deweloperom, ale myślę, że na razie nie ma co się tym przejmować.
Złoto jest baaaardzo stabilne i moim zdaniem to jedyne w co tak naprawdę warto inwestować.