Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

czwartek

21

grudzień 2017

1

komentarze

Jak obliczyć zasiłek macierzyński? Komu przysługuje i na jak długo?

Dodany przez , Kategorie: Finanse, Inwestowanie

mama całuje w policzek swoje dziecko

Wysokość zasiłku macierzyńskiego i czas jego wypłacania to dla wielu przyszłych rodziców bardzo istotna kwestia. Na jakich zasadach przyznawane są tego typu świadczenia, kto ma do nich prawo i jak się o niego ubiegać? Przedstawiamy całą procedurę w poniższym artykule.

Kto jest uprawniony do pobierania zasiłku macierzyńskiego?

Słowem wstępu pragniemy zaznaczyć, iż wedle nowych zmian jakie weszły w wżycie w styczniu 2016 roku, do skorzystania z płatnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma każdy. Do tej pory uprawnione były do tego tylko te osoby, które miały odprowadzane składki ZUS i NFZ. Czyli innymi słowy, tylko osoby zatrudnione na umowę o prace mogły liczyć na takie świadczenia. Dzisiaj takie samo prawo, mają osoby pozostające w zupełnie innej sytuacji.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne a Krajowy Depozyt

Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, 1 tys. zł na rękę będą otrzymywać osoby:

  • bezrobotne ale zarejestrowanym w urzędzie pracy,
  • pracujące na umowę o dzieło bez względu na dochód,
  • rolnicy,
  • studenci,
  • osoby, których dochód jest niewielki i naliczone świadczenie wynosi poniżej 1 tys. zł. W takich przypadkach, kwota ta zostanie wyrównana.

Do pobierania pieniędzy z tytułu zasiłku macierzyńskiego, uprawniony jest tylko jeden rodzic. Nie ma możliwości, aby zasiłek przyznany był jednocześnie matce i ojcu.

Zasiek macierzyński w praktyce

Ustawodawca dał możliwość wyboru wysokości pobieranych świadczeń rozłożonych w czasie. Pierwsza opcja zakłada pobieranie zasiłku w wysokości 100% przez 6 miesięcy, a następnie 60% podczas drugiej połowy urlopu. Druga opcja uwzględnia pobieranie przez cały okres podlegający zasiłkowi 80% wysokości pensji.

zobacz także:  Propozycja nabycia obligacji

Zatem, przyjmując, że kobieta zarabia 2000zł na rękę miesięcznie, wówczas w pierwszych miesiącach po porodzie, podczas trwającego 20 tyg. urlopu macierzyńskiego, będzie ona otrzymywać 2000zł. Dokładnie taka sama kwota przysługiwać jej będzie przez kolejne 6 tyg., a dopiero potem zostanie zredukowana do 60 proc. wynagrodzenia, czyli 1200zł na rękę.

Jeżeli kobieta zadeklaruje się, że przez pierwsze 12 miesięcy będzie zajmować się dzieckiem, wówczas przez rok czasu, będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, czyli co miesiąc po ok. 1600zł.

W przypadku działalności gospodarczej sytuacja wygląda nieco inaczej tzn. zasiłek obliczany jest na podstawie wysokości składek odprowadzonych do ZUS. Dzięki temu można ustalić wysokość pobieranych świadczeń do progu maksymalnego.

zobacz także:  Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Poznaj 7 sposobów na sprawdzenie firmy

Wymagane dokumenty na zasiłek macierzyński

Przed udaniem się do odpowiedniej siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy przygotować niezbędne dokumenty, tzn.:

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu, dotyczące zasiłku przysługującego za okres przed urodzeniem dziecka,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, jeżeli zasiłek macierzyński przysługuje za okres od dnia porodu,
  • oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Ponadto konieczne jest złożenie płatnikowi zasiłku wszelkich dokumentów, które dowodzą prawa do otrzymywania pieniędzy.

1 komentarz

  1. Ali Baba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *