Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

środa

12

luty 2020

1

komentarze

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Z czym wiąże się upadłość konsumencka?

Dodany przez , Kategorie: Finanse

Napis bankructwo i prawnik

Temat upadłości konsumenckiej jest popularny już od lat i przez wiele osób traktowany jako ostatnia deska ratunku w przypadku znacznego zadłużenia, niemożliwego do spłacenia. Czy jest tak rzeczywiście? W jaki sposób możesz ogłosić upadłość konsumencką i z czym się to wiąże? Oto kilka podstawowych informacji.

Czym jest upadłość konsumencka?

Wyjaśnienie, czym jest upadłość konsumencka, ma duże znaczenie, w zrozumieniu tego, jakie konsekwencje się z tym wiążą. Wbrew powszechnemu mniemaniu, ogłoszenie upadłości nie jest wyłączenie anulowaniem długów, a przynajmniej nie da się określić tego w tak prosty sposób. Mogą się o nią ubiegać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są w stanie udowodnić całkowity brak wypłacalności (bankructwo). Aby starać się o orzeczenie upadłości konsumenckiej, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wiąże się to z licznymi formalnościami, ponieważ dopuszczalne jest to jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Co za tym, idzie, nie jest to rozwiązanie problemów finansowych dla każdego.

zobacz także:  Oprocentowanie obligacji skarbu państwa, w jakich krajach najwyższe, najniższe, od czego zależy?

Upadłość konsumencka – samodzielnie czy z prawnikiem?

Wiele osób zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, upatrując w tym rozwiązaniu, ratunku dla swojej sytuacji finansowej. Należy jednak pamiętać, że zarówno złożenie wniosku, jak i wszystkich potrzebnych do tego dokumentów, nie jest proste. Najlepiej upadłość konsumencką skonsultuj z prawnikiem (upadlosckonsumencka.expert), który wyjaśni wszystkie zawiłości prawne, w tym określi, czy twoja sytuacja ma szansę w sądzie. Chcąc samodzielnie się tym zająć, trzeba postarać się najpierw o zebranie wszystkich dokumentów i sporządzenie wniosku, jeżeli nie zrobi się tego poprawnie, może być on odrzucony już na wstępie.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne a Krajowy Depozyt

Jak ogłosić upadłość konsumencką – kto może?

Podstawy prawne określają, kto może ogłosić upadłość konsumencką. Musi być to osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej i na stale mieszkająca w Polsce. Powinieneś zgłosić wniosek do sądu, w którym przedstawi się dowody swojej niewypłacalności, w tym listę wszystkich wierzytelności. Co więcej, problemy finansowe, nie mogą wynikać z twojej winy. Jeżeli sąd uzna, że źródłem niewypłacalności jest rażące niedbalstwo, oddali wniosek. Po zmianach przepisów kwestie te zostały nieco złagodzone, nadal jednak uzyskanie upadłości nie należy do takich prostych.

Z czym wiąże się upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka nie wiąże się z anulowaniem długów jako takich – konsekwencje jej ogłoszenia są dość znaczne. Aby pozbyć się zadłużenia, konieczne jest ogłoszenie bankructwa, a cały posiadany przez ciebie majątek wejdzie w masę upadłościową. Zarządza nią syndyk, który powoływany jest przez sąd. Jego zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika, w celu spłaty zaległych zobowiązań. Co ważne – nie wszystkie długi mogą podlegać upadłości (nie wlicza się tu choćby alimentów). Jeżeli kwota wynikająca ze sprzedaży majątku jest niewystarczająca do pokrycia wszystkich wierzytelności, wówczas ustalany jest plan spłaty dla pozostałej sumy. Jeżeli będzie się uiszczać raty regularne, ale w ciągu kilku lat nie da się rady spłacić wszystkiego – sąd może anulować pozostałą część zobowiązań.

zobacz także:  Jak obliczyć wynagrodzenie netto? Co trzeba wiedzieć przy rozliczaniu pracownika?

1 komentarz

  1. Lechu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *