Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

22

grudzień 2017

2

komentarze

Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Poznaj 7 sposobów na sprawdzenie firmy

Dodany przez , Kategorie: Finanse, Inwestowanie, Obligacje

mężczyzna pracujący przy komputerze

Sprawdzenie czy potwierdzenie działalności firmy to podstawa przy zawieraniu kontaktów biznesowych czy szukaniu pracy. Rynek obfituje w wiele różnych firm i niektóre z nich, wcale nie muszą być prawdziwe. Jak sprawdzić czy dana firma jest godna zaufania, dowiecie się czytając niniejszy artykuł.

  1. Wyszukiwarka Google
  2. Rejestr CEIDG
  3. Krajowy Rejestr Sądowy
  4. Wniosek do urzędu skarbowego i ZUS-u
  5. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych
  6. Biura Informacji Gospodarczych
  7. Wywiadownie gospodarcze

1. Wyszukiwarka Google

W tym pierwszym etapie sprawdzania danego przedsiębiorstwa, nie trzeba sięgać po jakieś skomplikowane narzędzia. Wiele informacji można zdobyć już po samym wpisaniu nazwy konkretnej firmy w wyszukiwarce internetowej.. Dzięki temu każdy przedsiębiorca ma możliwość poznania wizerunku kontrahenta w Internecie.

Po wpisaniu nazwy przedsiębiorstwa w wyszukiwarce najprawdopodobniej od razu wyświetlą się odnośniki do witryny domowej firmy i jej ewentualnego profilu w portalach społecznościowych typu Facebook czy GoldenLine.pl. Poświęć chwilę czasu na zapoznanie się z komentarzami jakie pojawiają się na temat danej firmy. Można również spróbować tradycyjnego sposobu i zadzwonić do siedziby danej firmy, aby sprawdzić czy fizycznie istnieje w miejscu, które podaje do publicznej informacji.

2. Rejestr CEIDG

Każda firma rejestrowana w Polsce, musi znajdować się w rejestrze CEIDG. Wystarczy skorzystać ze strony firma.gov.pl. która oferuje prostą wyszukiwarkę gdzie po podaniu numer NIP, PKD, nazwiska lub adresu można sprawdzić konkretną firmę. Dzięki temu w łatwy sposób przekonamy się czy konkretna firma jest zarejestrowana, czy nie została wykreślona z rejestru, nie jest zawieszona, czy przedstawia dane zgodne z zapisem w CEIDG.

zobacz także:  Akcje czy obligacje? W co inwestować?

Wyszukiwarka umożliwia przyjrzenie się nie tylko podstawowym danym rejestrowym, ale również sprawdzenie jej ewentualnego partnera biznesowego.

3. Krajowy Rejestr Sądowy

Rejestr KRS nie tylko potwierdza, czy konkretna firma istnieje czy też nie, lecz informuje o rodzaju i okresie działalności, danych teleadresowych oraz wielkości kapitału. Wskazuje także kto jest jej właścicielem, a także wymienia organy i sposób jej reprezentacji.

Ponadto rejestr zawiera informacje dotyczące ewentualnych postępowań upadłościowych, niezapłaconych należności wobec urzędu skarbowego lub ZUS-u. Zatem KRS podaje nam na talerzu, cały obraz danej firmy. Wyszukiwarka dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Umożliwia sprawdzanie firmy po numerze NIP, REGON, KRS lub nazwie.

4. Wniosek do urzędu skarbowego i ZUS-u

Również w takich instytucjach możemy sprawdzić, co naprawdę kryje się za nazwą danej firmy.Urząd Skarbowy może wydać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych danego przedsiębiorstwa. Do tego potrzebna jest jednak zgoda kontrahenta. Powinna ona zostać przedstawiona na piśmie, z podpisem i pieczęcią używaną dla celów działalności danej firmy.

zobacz także:  Jak założyć rachunek maklerski?

Znacznie prościej będzie poprosić właściciela lub przedstawiciela danej firmy o przedstawienie zaświadczenia z urzędu skarbowego, potwierdzającego jej wiarygodność oraz że nie posiada żadnych zaległości podatkowych. Urząd wydaje takie zaświadczenie w ciągu siedmiu dni od momentu złożenia wniosku. Opłata to 21 zł. Warto w tym miejscu dodać, że w urzędzie skarbowym można też dowiedzieć się czy firma jest czynnym podatnikiem VAT. Prawo do uzyskania takich informacji przysługuje każdemu przedsiębiorcy. Jeśli chce sprawdzić czy kontrahent jest VAT-owcem nie musi nawet mieć na to jego zgody. Opłata za wydanie zaświadczenia to również 21 zł.

Nie zaszkodzi też poprosić o wniosek z ZUS-u o niezaleganiu z płatnościami składek na ubezpieczenie społeczne. Formularz wniosku dostępny jest we wszystkich oddziałach ZUS-u oraz na stronie internetowej. ZUS podobnie jak Urząd Skarbowy, wydaje zaświadczenia w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. Wydanie dokumentu jest bezpłatne.

5. Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

To część Krajowego Rejestru Sądowego. RDN udostępnia informacje dotyczące wypłacalności konkretnej firmy. Do takiego rejestru trafiają nie tylko spółki, ale także firmy osób fizycznych, a nawet osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

zobacz także:  Oprocentowanie obligacji korporacyjnych

Dzieje się tak w przypadku, kiedy z różnych powodów są one niewypłacalne. Chcąc uzyskać informację z rejestru należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić osobiście w sądzie rejestrowym lub wchodząc na stronę internetową. Uzyskanie raportu wynosi 30 zł.

6. Biura Informacji Gospodarczych

To instytucja gromadząca dane o nierzetelnych dłużnikach. Zarówno przekazywanie, jak i udostępnianie informacji o przedsiębiorcach możliwe jest dopiero po zawarciu umowy z takim biurem. Miesięczny abonament w ramach tejże usługi, wynosi nawet kilkaset złotych.

Należy zaznaczyć, że jeśli konkretna firma nie figuruje w zasobach tych rejestrów, to nie oznacza że systematycznie reguluje swoje płatności w terminie. Wielu wierzycieli nie zgłasza swoich dłużników.

7. Wywiadownie gospodarcze

To zdecydowanie najdroższy sposób na prześwietlenie danego kontrahenta. Wywiadowaniem zajmują się specjalistyczne firmy zajmujące się pozyskiwaniem informacji gospodarczych. Przygotowują one na zlecenie raporty dotyczące działalności danego przedsiębiorstwa. Niektóre z nich zapewniają pełen zakres usług informacyjnych opracowując nawet analizy całych branż.

2 komentarze

  1. Marcus_Zwyciezca
  2. Gargamel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *