Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

środa

28

marzec 2018

0

komentarze

Jak założyć rachunek maklerski?

Dodany przez , Kategorie: Inwestowanie

Inwestowanie na giełdzie

Aby móc lokować kapitał w dowolny instrument finansowy, musisz posiadać rachunek w biurze maklerskim. Choć to Ty decydujesz, w co chcesz zainwestować, to brokerowi musi należysz składać zlecenia zakupu i sprzedaży akcji czy obligacji. Dowiedz się, jak wybrać rachunek maklerski.

Co to jest rachunek maklerski?

Choć już wiesz, że rachunek maklerski jest Ci potrzebny do składania zleceń na giełdzie, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Przybliżając, jest to elektroniczny zapis informacji o wszystkich składanych przez Ciebie zleceniach, służy do przechowywania i obracania instrumentami finansowymi.

Musisz posiadać konto w biurze maklerskim jeśli chcesz handlować (kupować i sprzedawać) instrumentami finansowymi dopuszczonymi do obrotu giełdowego (publicznego). Możesz je założyć zarówno jeśli jesteś osobą prawną, jak i fizyczną. Konieczne jest uzyskanie pełnoletności oraz posiadanie dowodu osobistego.

zobacz także:  Jak obliczyć zasiłek macierzyński? Komu przysługuje i na jak długo?

Najlepiej, jeśli posiadasz również osobiste konto bankowe. W jaki sposób jest ono powiązane z rachunkiem maklerskim? To z niego będziesz przelewać środki koniecznie do składania zleceń giełdowych oraz na nie możesz wpłacać ewentualne zyski.

Jak wybrać biuro maklerskie?

Osobom, które dopiero zaczynają inwestować, najczęściej zaleca się wybór biura maklerskiego działającego przy banku, w których mają założony rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu łatwiej jest zaznajomić się z jego działaniem, a klient otrzymuje pełne wsparcie działu obsługi klienta.

Natomiast jeśli masz już doświadczenie z giełdą, wybierz brokera, którego ofertę znasz i wiesz jak wygląda funkcjonowanie rachunku.

Kieruj się również tym, jak intuicyjny w obsłudze jest rachunek. Powinien cechować się prostą strukturą i przejrzystością, tak, abyś nie miał wątpliwości, gdzie są widoczne zgromadzone przez Ciebie środki, w której zakładce przechowuje się informacje o instrumentach finansowych, w które zainwestowałeś oraz jak dokonywać zleceń (przy okazji warto wiedzieć, że handel papierami wartościowymi może odbywać się wyłącznie w godzinach pracy GPW, czyli w dni powszednie między godz. 9:00-17.05 z wyłączeniem świąt narodowych).

zobacz także:  Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Poznaj 7 sposobów na sprawdzenie firmy

To, co również jest bardzo ważne, to opłaty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz wysokość prowizji od każdej transakcji.

Rachunek maklerski – jakie opłaty? ile kosztuje?

Ostatnią, istotną kwestią, są opłaty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz wykonywaniem transakcji inwestycyjnych.

Obecnie u różnych brokerów oferty są porównywalne. Najczęściej samo prowadzenie konta jest bezpłatne, chociaż oczywiście trzeba to każdorazowo sprawdzać. Wysokość opłaty może wynosić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Następnie interesować będą Cię prowizje od transakcji, które wynoszą ok. 0,39% od wartości zrealizowanego zlecenia. Najlepszy będzie rachunek bezpłatny o jak najniższej prowizji, aczkolwiek na samym początku nie musisz się tym aż tak przejmować. Jeśli dopiero zaczynasz inwestować, obracasz niedużym kapitałem i składasz niewiele zleceń, różnice w prowizjach nie będą dla Ciebie znaczące. A gdy zaczniesz się rozwijać, zawsze możesz wybrać innego brokera, na bardziej atrakcyjnych warunkach.

zobacz także:  Emisja obligacji – dla kogo?

Wielu inwestorów na tym poprzestaje, nie wiedząc o istnieniu opłat dodatkowych, które mogą być pobierane m.in. za dostęp do eksperckich serwisów informacyjnych, programów analitycznych, czy pełnego arkusza zleceń. Świadomość istnienia tych opłat jest szczególnie ważna, jeśli chcesz w pełni korzystać z funkcjonalności konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *