Jak zarabiać na lokatach? Jakie lokaty wybierać?
Dodany przez Marek Mazur, Kategorie: Finanse, Inwestowanie
Jakie wybierać lokaty, żeby mieć przed sobą realną perspektywę zarobku? Czym się kierować, żeby wybrana przez ciebie lokata była opłacalna?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę?
- Lokaty na krótki czy długi okres?
- Lokata odnawialna czy nieodnawialna?
Na co wrócić uwagę, wybierając lokatę?
Ważnym czynnikiem, na który przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest oprocentowanie. To od niego zależy zysk, jaki stanie się twoim udziałem. Średnie oprocentowanie depozytów wynosi obecnie 2%, warto więc poszukać ofert o odsetkach powyżej tej stawki.
Drugim ważnym parametrem jest okres trwania lokaty. Czasem bardziej opłacalna jest lokata długoterminowa, kiedy indziej taka założona na krótszy okres może okazać się lepszym wyjściem. Zależy to od różnych czynników, przede wszystkim od panującej w danym okresie wysokości stóp procentowych. Powiemy sobie o tym dokładniej w następnym punkcie.
Ważna jest też maksymalna i minimalna kwota lokaty, bo wybór konkretnej oferty zależy też od twoich możliwości finansowych, konkretnie od tego, ile zamierzasz wpłacić. Najkorzystniejsze z tego punktu widzenia są lokaty o niskiej kwocie minimalnej i wysokiej maksymalnej, ponieważ oczywiście to one zapewniają klientom największe pole manewru.
Istotne znaczenie mają warunki założenia lokaty. Czy bank kieruje swoją ofertę tylko do nowych klientów? Wymaga założenia konta lub wpłacenia na nie nowych środków? Takie obciążenie lokaty wymogiem skorzystania z innych produktów banku może być problematyczne, zwłaszcza, jeśli konto wiąże się z opłatami i obowiązkiem przelania na nie wynagrodzenia lub części swoich środków.
Dodatkowo często najlepsze oprocentowanie lokat jest jedynie ofertą promocyjną i obowiązuje tylko przez pierwszych kilka miesięcy. Z tego względu popularną praktyką jest częsta zmiana lokat. Trudno jednak stosować tę metodę, gdy banki przymuszają do zakładania konta.
Lokaty na krótki czy długi okres?
Gdy wybiera się lokaty, wiele zależy od tego, jak się przedstawia sytuacja ze stopami procentowymi. W okresie, gdy są one wysokie, bardziej korzystna może się okazać lokata długoterminowa. Jeśli bowiem państwo lub bank centralny, chcąc napędzać gospodarkę, obniży stopy procentowe, twoja lokata, jeżeli jest to lokata o stałym oprocentowaniu, nadal będzie utrzymywana na wysokim procencie.
Kiedy natomiast stopy procentowe są niskie, lepiej wybierać krótsze, kilkumiesięczne lokaty, bo gdy w przyszłości stopy wzrosną wraz z oprocentowaniem lokat, będziesz miał dostęp do lepszych ofert. Zatem przy niskich stopach procentowych nie warto zamrażać swoich środków na dłużej, pozbawiając się pola manewru.
Lokata odnawialna czy nieodnawialna?
Jak już nadmieniliśmy, żeby zarobić na lokatach, warto także często je zmieniać. To dlatego, że banki nierzadko najlepsze warunki oferują nowym klientom. Z tego względu może być niekorzystne zakładanie lokaty odnawialnej. W tej sytuacji, kiedy jej okres dobiegnie końca, zostanie ona automatycznie przedłużona, często właśnie na gorszych warunkach. Co prawda odnawialną lokatę można zerwać bez ponoszenia dodatkowych kosztów, stracisz jednak wtedy odsetki, te bowiem są naliczane jedynie za pełen okres trwania lokaty.
Bezpieczniejszym wyjściem są więc lokaty nieodnawialne. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, to, co zarobisz na lokacie, zostanie natychmiast po jej zakończeniu przelane z odsetkami na twoje konto.
Jest dużo możliwości na zainwestowanie posiadanego kapitału, ale moim zdaniem lokaty to nie jest wcale dobry pomysł… mały zysk, kasa zamrożona, zero decyzyjności jak i na co pracuje. Ja jestem na nie.