Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

3

kwiecień 2020

1

komentarze

Kredyt gotówkowy dla firmy – jak dostać?

Dodany przez , Kategorie: Finanse

Mężczyzna przy laptopie

Uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest taką łatwą rzeczą, zwłaszcza gdy jest się przedsiębiorcą. Banki inaczej oceniają klientów fizycznych i firmowych, co za tym idzie niestety, w tym drugim przypadku ocena zdolności kredytowej jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy starający się o kredyt na firmę? W jaki sposób można go dostać?

Kredyt gotówkowy na firmę a bank

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niewątpliwie wiąże się z wieloma wydatkami i inwestycjami, a do tego, jak wiadomo, potrzebne są pieniądze. Przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest kredyt gotówkowy, którego otrzymanie wiąże się jednak z wieloma wymaganiami. Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do klientów biznesowych, ponieważ z ich punktu widzenia, są oni bardziej ryzykowną grupą, niż klienci indywidualni. Z tego powodu należałoby wcześniej dokładnie zapoznać się z tym tematem, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, chcąc uzyskać dodatkowe finansowanie. Kredyt gotówkowy omawia seria poradników publikowanych w serwisie Go2Kredyt.pl, skupiając się między innymi na przedsiębiorcach i możliwościach kredytowych, jakie posiadają.

zobacz także:  Emisja obligacji – dla kogo?

Jak dostać kredyt gotówkowy na firmę?

Aby otrzymać kredyt firmowy, należy wykazać się dobrą zdolnością kredytową, przy tej okazji trzeba też pamiętać, że banki mogą różnie oceniać możliwości przedsiębiorstwa, w zależności od branży, w której działa. Istnieje bowiem grupa działalności, która uznawana jest za tę wyższego ryzyka, do czego zalicza się między innymi budowlanka, transport czy gastronomia oraz pośrednictwo finansowe. Oznacza to, że w niektórych przypadkach należy wykazać się wyższą zdolnością kredytową oraz większym wkładem własnym, żeby bank uznał to za wystarczające zabezpieczenie. W takim wypadku, jeżeli spełnimy określone wymagania, wystarczy jedynie pójść do banku, określić, na jakiej kwocie nam zależy, a następnie podpisać właściwą umowę.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna — różnice

Wymagania przy kredycie gotówkowym na firmę

Aby uzyskać w banku kredyt gotówkowy, należy wcześniej spełnić kilka podstawowych wymagań. Jednym z nich jest rzecz jasna posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ale żeby ją ocenić, instytucja finansowa będzie potrzebowała właściwych dokumentów. Trzeba więc przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do ZUS, wpis do rejestru działalności gospodarczej, zaświadczenie dotyczące opcji zabezpieczenia kredytu, a często także i biznesplan (potrzebny w momencie, gdy chce się dopiero założyć firmę) oraz NIP, REGON oraz zaświadczenie z US.

Warto pamiętać o tym, że banki są bardziej przychylne firmom, które na rynku działają już dłuższy czas, a przynajmniej minimum rok, choć rzecz jasna, mogą być wyjątki. Oczywiście, im mniej będzie pewna sytuacja firmy, tym pewniejsze będzie przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia dla kredytu.

zobacz także:  Oprocentowanie obligacji skarbu państwa, w jakich krajach najwyższe, najniższe, od czego zależy?

Co zamiast kredytu gotówkowego na firmę?

Wzięcie kredytu gotówkowego na firmę bywa jednym z kluczowych rozwiązań dla jej finansowania i rozwoju, nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Oprócz nich można sięgnąć po pożyczki gotówkowe (także w firmach pozabankowych, choć jest to bardziej ryzykowne), zdecydowanie się na leasing (operacyjny, finansowy) czy na dotacje różnego typu albo zainwestować w obligacje. Niezależnie jednak od tego, z jakiej formy finansowania się korzysta, istotne jest to, by dobrze się nad tym zastanowić i wybrać mądrze. Tylko w ten sposób pomoże się firmie, a nie pogrąży ją w długach, co rzecz jasna może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa.

1 komentarz

  1. Marza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *