Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

3

kwiecień 2020

1

komentarze

Kredyt gotówkowy dla firmy – jak dostać?

Dodany przez , Kategorie: Finanse

Mężczyzna przy laptopie

Uzyskanie kredytu gotówkowego nie jest taką łatwą rzeczą, zwłaszcza gdy jest się przedsiębiorcą. Banki inaczej oceniają klientów fizycznych i firmowych, co za tym idzie niestety, w tym drugim przypadku ocena zdolności kredytowej jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy starający się o kredyt na firmę? W jaki sposób można go dostać?

Kredyt gotówkowy na firmę a bank

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej niewątpliwie wiąże się z wieloma wydatkami i inwestycjami, a do tego, jak wiadomo, potrzebne są pieniądze. Przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest kredyt gotówkowy, którego otrzymanie wiąże się jednak z wieloma wymaganiami. Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do klientów biznesowych, ponieważ z ich punktu widzenia, są oni bardziej ryzykowną grupą, niż klienci indywidualni. Z tego powodu należałoby wcześniej dokładnie zapoznać się z tym tematem, by wiedzieć, na co zwracać uwagę, chcąc uzyskać dodatkowe finansowanie. Kredyt gotówkowy omawia seria poradników publikowanych w serwisie Go2Kredyt.pl, skupiając się między innymi na przedsiębiorcach i możliwościach kredytowych, jakie posiadają.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne a CeTO

Jak dostać kredyt gotówkowy na firmę?

Aby otrzymać kredyt firmowy, należy wykazać się dobrą zdolnością kredytową, przy tej okazji trzeba też pamiętać, że banki mogą różnie oceniać możliwości przedsiębiorstwa, w zależności od branży, w której działa. Istnieje bowiem grupa działalności, która uznawana jest za tę wyższego ryzyka, do czego zalicza się między innymi budowlanka, transport czy gastronomia oraz pośrednictwo finansowe. Oznacza to, że w niektórych przypadkach należy wykazać się wyższą zdolnością kredytową oraz większym wkładem własnym, żeby bank uznał to za wystarczające zabezpieczenie. W takim wypadku, jeżeli spełnimy określone wymagania, wystarczy jedynie pójść do banku, określić, na jakiej kwocie nam zależy, a następnie podpisać właściwą umowę.

zobacz także:  Czym jest upadłość konsumencka?

Wymagania przy kredycie gotówkowym na firmę

Aby uzyskać w banku kredyt gotówkowy, należy wcześniej spełnić kilka podstawowych wymagań. Jednym z nich jest rzecz jasna posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ale żeby ją ocenić, instytucja finansowa będzie potrzebowała właściwych dokumentów. Trzeba więc przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do ZUS, wpis do rejestru działalności gospodarczej, zaświadczenie dotyczące opcji zabezpieczenia kredytu, a często także i biznesplan (potrzebny w momencie, gdy chce się dopiero założyć firmę) oraz NIP, REGON oraz zaświadczenie z US.

Warto pamiętać o tym, że banki są bardziej przychylne firmom, które na rynku działają już dłuższy czas, a przynajmniej minimum rok, choć rzecz jasna, mogą być wyjątki. Oczywiście, im mniej będzie pewna sytuacja firmy, tym pewniejsze będzie przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia dla kredytu.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna — różnice

Co zamiast kredytu gotówkowego na firmę?

Wzięcie kredytu gotówkowego na firmę bywa jednym z kluczowych rozwiązań dla jej finansowania i rozwoju, nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Oprócz nich można sięgnąć po pożyczki gotówkowe (także w firmach pozabankowych, choć jest to bardziej ryzykowne), zdecydowanie się na leasing (operacyjny, finansowy) czy na dotacje różnego typu albo zainwestować w obligacje. Niezależnie jednak od tego, z jakiej formy finansowania się korzysta, istotne jest to, by dobrze się nad tym zastanowić i wybrać mądrze. Tylko w ten sposób pomoże się firmie, a nie pogrąży ją w długach, co rzecz jasna może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa.

1 komentarz

  1. Marza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *