Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

12

czerwiec 2020

3

komentarze

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna — różnice

Dodany przez , Kategorie: Finanse

Dom na kredyt

Te dwa, zupełnie różne produkty często są ze sobą niesłusznie utożsamiane. Jak odróżnić kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej? Na czym polegają te produkty finansowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kredyt a pożyczka

Na początek warto wspomnieć, że kredyt i pożyczka to dwa zupełnie różne produkty. Ten pierwszy reguluje Prawo bankowe, co oznacza, że może być on udzielony tylko przez bank, musi być spisany na umowie i mieć charakter pieniężny. Z kolei pożyczka uregulowana jest w Kodeksie cywilnym i może udzielić jej również osoba fizyczna lub firma pozabankowa. Co więcej, w przypadku pożyczki nie trzeba jasno określać celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze.

zobacz także:  Co to jest NewConnect? Jak działa ASO?

Kredyt hipoteczny – co to?

Czym zatem jest kredyt hipoteczny? Kredyt pod hipotekę szeroko opisuje serwis kredyt-pod-hipoteke.pl, jest to produkt długoterminowy, udzielany przez banki. Co najważniejsze, pieniądze, które otrzymamy w ramach takiego kredytu, mogą być przeznaczone tylko na jasno określony cel, związany z nieruchomością. Można za nie kupić mieszkanie lub dom, działkę budowlaną, przeprowadzić remont, modernizację czy zacząć budowę. Co więcej, cel ten musi być jasno sprecyzowany w umowie z bankiem, który ma prawo do zweryfikowania tych informacji.

Z racji tego, że kredyt hipoteczny udzielany jest na duże kwoty, bank musi się odpowiednio zabezpieczyć, na wypadek gdyby kredytobiorca okazał się niewypłacalny. Zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka na nieruchomości wpisana do księgi wieczystej. Otrzymanie takiego kredytu nie jest wcale proste. Aby, bank pożyczył nam pieniądze na zakup domu czy mieszkania, musi najpierw sprawdzić naszą zdolność kredytową.

zobacz także:  Jak sprawdzić wiarygodność firmy? Poznaj 7 sposobów na sprawdzenie firmy

Pożyczka hipoteczna

Taka pożyczka, podobnie jak kredyt mieszkaniowy, posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki. Natomiast zasadniczą różnicą między pożyczką a kredytem hipotecznym jest cel, na jaki przeznaczymy pieniądze. W przypadku pożyczki hipotecznej mamy pełną dowolność. Nie musimy kupować mieszkania ani domu, za to możemy wziąć pożyczkę hipoteczną na remont i egzotyczne wakacje czy samochód.

Kredyt, pożyczka hipoteczna – gdzie szukać?

A gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt lub pożyczkę hipoteczną i na co zwracać uwagę? Najkorzystniejsze oferty można znaleźć dzięki internetowym rankingom i porównywarkom kredytów i pożyczek hipotecznych. Przy wyborze poszczególnych ofert warto zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz RRSO. Warto również zwrócić uwagę, czy aby wziąć kredyt w danym banku, nie trzeba przy tym skorzystać z jego innych produktów.

zobacz także:  Czym jest upadłość konsumencka?

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, należy również zadbać o odpowiednią zdolność kredytową. Jeśli nie jest ona zbyt dobra, warto ją poprawić, np. starając się wcześniej o umowę o pracę lub większe zarobki. A jeśli nie mamy zbyt dużych dochodów lub posiadamy jeszcze inne zobowiązania, możemy zdecydować się na wspólny kredyt z kimś, kto ma zdolność kredytową.

3 komentarze

  1. Tynia
  2. oLOL
  3. Ariel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *