Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

środa

18

wrzesień 2019

0

komentarze

Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna – różnice

Dodany przez , Kategorie: Finanse

polskie banknoty

Konsolidacja zobowiązań finansowych czasem jest jedynym rozwiązaniem, żeby wyjść na prostą. Jaką metodę konsolidacji bardziej opłaca się wybrać – kredyt czy pożyczkę?

Czym jest konsolidacja?

Konsolidacja jest rozwiązaniem przeznaczonym dla tych, którzy spłacają kilka finansowych zobowiązań i mają problemy z ich terminowym uregulowaniem. Konsolidacja to połączenie takich kredytów bądź pożyczek w jedno. Polega na zaciągnięciu zupełnie nowego zobowiązania, z którego spłacane będą te wcześniejsze.

Jest to korzystne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze łatwiej będzie spłacać jedno zobowiązanie niż kilka – trzeba pamiętać tylko o jednej racie miesięcznie zamiast o kilku o różnej wysokości. Po drugie konsolidacja odbędzie się na lepszych warunkach, gdyż kredyt konsolidacyjny pozwoli na obniżenie comiesięcznej raty zobowiązań (www.konsolidujkredyt.pl). W celu konsolidacji można wziąć kredyt lub pożyczkę. Czy te dwa rozwiązania czymś się różnią?

zobacz także:  Jak ogłosić upadłość konsumencką? Z czym wiąże się upadłość konsumencka?

Czym różni się kredyt konsolidacyjny od pożyczki konsolidacyjnej?

Jedną z różnic jest to, że kredyt konsolidacyjny możemy zaciągnąć tylko w banku, natomiast pożyczek konsolidacyjnych udzielają również firmy pozabankowe, a nawet prywatne osoby na podstawie umów pożyczkowych. Poszczególne instytucje różnią się też podejściem do rodzaju konsolidowanych zobowiązań. Banki konsolidują kredyty, ale niechętnie podchodzą do konsolidacji pożyczek.

Podstawową jednak różnicą jest to, że kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym. To znaczy, że pozyskane środki można przeznaczyć tylko na konkretny cel – w tym przypadku spłacenie wcześniejszych zobowiązań. Przy pożyczce konsolidacyjnej cel nie jest tak wyraźnie sprecyzowany. Nie ma tu takich restrykcji. Oczywiście pieniądze z pożyczki również przeznaczone zostają na spłatę zaciągniętych zobowiązań, ale jeśli pożyczka będzie opiewała na większą sumę, to dodatkowe środki można wykorzystać na dowolny cel i nie trzeba tego deklarować pożyczkodawcy. W przypadku kredytu jest inaczej – trzeba dysponować dokumentami potwierdzającymi wydanie pieniędzy zgodnie z ich przeznaczeniem.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne a CeTO

Kolejnym plusem pożyczek jest mniejsza ilość formalności. To oznacza, że większą szansę ma się na otrzymanie pożyczki niż kredytu konsolidacyjnego. Ze względu na uproszczone procedury pożyczka konsolidacyjna może też być lepszym rozwiązaniem dla tych osób, które potrzebują jak najszybciej uporządkować swoje finanse.

Kredyty konsolidacyjne natomiast mają tę zaletę, że zwykle udzielane są na lepszych warunkach niż pożyczki. Ich koszt jest też niższy. Ze względu na jasno zadeklarowany cel, na jaki zostaną przeznaczone środki, kredyt jest mniej ryzykowny dla danej instytucji, dlatego nie jest obciążony tak dużymi kosztami.

zobacz także:  Rząd sprzedał obligacje z ujemną rentownością

O czym pamiętać, biorąc kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną?

Jedną z kwestii, nad którymi trzeba się poważnie zastanowić, jest wybór długości okresu kredytowania. Zależność jest taka, że najczęściej im jest on dłuższy, tym niższe są raty. Najlepiej więc wybrać taki okres kredytowania, by wysokość rat nie nadwerężyła miesięcznego budżetu. Zawsze po spłacie raty powinny zostać wolne środki odgrywające rolę poduszki finansowej w razie wypadku, obniżenia wynagrodzenia lub innej nieprzewidzianej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *