NewConnect dla początkujących
Dodany przez Teodor Wiśniewski, Kategorie: Inwestowanie
Newconnect to zorganizowany rynek prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych poza rynkiem regulowanym w formie alternatywnego systemu obrotu. NewConnect przeznaczony jest dla nowych, rozwijających się spółek działających głównie w obszarze nowych technologii takich jak informatyka, technologie mobilne, telekomunikacja.
Zważywszy na to, że spółki notowane na NewConnect są najczęściej firmami rozwijającymi się, poszukującymi możliwości sfinansowania swoich inwestycji, początkujący inwestor powinien być świadomy wysokiego ryzyka jakie wiąże się z lokowaniem własnych środków w takie podmioty. Oczywiście z wyższym poziomem ryzyka inwestycyjnego idzie w parze możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu.
Aby móc inwestować na giełdzie niezbędne jest założenie rachunku maklerskiego. Zanim udamy się do określonej placówki banku lub biura maklerskiego warto zorientować się w ofertach rachunków maklerskich obecnych na rynku i porównać je. Najważniejsze parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę to opłaty i prowizje, a wśród nich:
- opłata za założenie rachunku – zazwyczaj bezpłatne, jednak zdarza się, że firmy wymagają dokonania pierwszej wpłaty;
- prowizja od transakcji – główna prowizja jaką ponosimy za każdym razem dokonując transakcji, jej wysokość zależy od poszczególnych biur maklerskich, waha się w granicach 0,19% do 0,40%;
- koszty prowadzenia rachunku – zazwyczaj bezpłatne, jednak zdarza się, że firmy pobierają roczną opłatę za prowadzenie, czasami darmowe prowadzenie rachunku jest uwarunkowane innymi czynnikami np. ilością przeprowadzonych transakcji lub wysokością obrotu na rachunku;
- koszty transferu środków z rachunku maklerskiego na rachunek bankowy – często koszt przelewu środków na rachunek bankowy jest wysoki, dlatego dobrym rozwiązaniem jest założenie obu rachunków w jednym banku – wtedy najczęściej przelew jest darmowy.
Kiedy już wybierzemy odpowiednią ofertę i założymy rachunek maklerski następnym krokiem powinien być wybór odpowiedniej spółki, w którą zainwestujemy. Świadomy wybór spółki wiąże się z analizą finansową, zapoznaniem się z dokumentami informacyjnymi dotyczącymi spółki. W dokumencie informacyjnym znajdziemy m.in. sprawozdanie finansowe, informacje na temat spółki oraz rynku na którym działa oraz perspektywy jej rozwoju – to lektura obowiązkowa dla każdego inwestora. Aby dokonać właściwego wyboru podmiotu, w który chcemy zainwestować warto zasięgnąć porady ekspertów.
Po dokonaniu ostatecznego wyboru podmiotu inwestycyjnego pozostaje nam już tylko złożenie zlecenia w systemie giełdowym. W tym celu potrzebny będzie telefon lub dostęp do internetu – składamy zlecenie w systemie, natomiast broker je realizuje. Po dokonaniu transakcji odpowiednie instrumenty finansowe znajdą się na naszym rachunku maklerskim, a my będziemy mogli śledzić ich notowania na bieżąco. Zlecenia zakupu w alternatywnym systemie obrotu musi zawierać następujące informacje:
- nazwę lub kod instrumentu, którego dotyczy;
- rodzaj oferty (kupno/sprzedaż);
- liczbę instrumentów finansowych mających być przedmiotem transakcji;
- limit ceny lub polecenie wykonania zlecenia bez limitu ceny;
- oznaczenie terminu ważności zlecenia;
- nazwę lub kod wystawcy zlecenia;
- datę wystawienia zlecenia;
- numer własny zlecenia.
W momencie złożenia zlecenia na rachunku maklerskim musi znajdować się tyle środków, aby wystarczyło na dokonanie transakcji oraz pokrycie prowizji biura maklerskiego – w przeciwnym razie nasze zlecenie zostanie odrzucone.