Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

piątek

17

kwiecień 2015

0

komentarze

Obligacje podporządkowane

Dodany przez , Kategorie: Inwestowanie, Obligacje

W lipcu 2015 roku wejdzie w życie nowa ustawa o obligacjach, która przewiduje wprowadzenie na rynek dwóch nowych rodzajów obligacji. Jednym z nich są tzw. obligacje podporządkowane, które nie są do końca obce polskim inwestorom i emitentom, jednak do tej pory takie papiery mogły emitować wyłącznie banki i instytucje finansowe. Od lipca 2015 możliwość emisji takich obligacji będzie dostępna także dla przedsiębiorstw.

Czym charakteryzują się obligacje podporządkowane?

Obligacje podporządkowane są szczególnym rodzajem obligacji, który w gruncie rzeczy umacnia pozycję emitenta. Dlaczego? Otóż jedną z podstawowych cech papierów dłużnych podporządkowanych jest fakt, iż roszczenia obligatariuszy z tytułu tych instrumentów, w razie upadłości lub likwidacji emitenta, są realizowane na końcu kolejki – wraz z właścicielami podmiotu. Ponadto konstrukcja obligacji pozwala na odraczanie wypłat odsetek (maksymalnie do okresu wykupu).

zobacz także:  Obligacje korporacyjne a rynek giełdowy

W związku z powyższym nasuwa się pytanie – czemu inwestorzy mieliby kupować papiery skonstruowane w niekorzystny dla nich sposób? A po drugie – skoro prawdopodobnie niewielu inwestorów je kupi to czy przedsiębiorstwu opłaca się je emitować i ponosić związane z tym koszty?

Przede wszystkim obligacje podporządkowane zazwyczaj są emitowane przez podmioty o ugruntowanej pozycji rynkowej, są to duże spółki, które są obdarzone dużym zaufaniem inwestorów. Spółka emitująca papiery podporządkowane zdaje sobie sprawę z tego, że musi w jakiś sposób zachęcić inwestorów do ich kupna – najczęściej takim motywatorem jest wysokość oprocentowania. Na rynkach finansowych nie brakuje inwestorów, którzy są gotowi podjąć wyższe ryzyko o ile zostanie ono wynagrodzone większym zyskiem z inwestycji.

zobacz także:  Publiczne obligacje korporacyjne w Polsce

Z perspektywy emitenta emisja obligacji podporządkowanych także ma swoje zalety. Znaną praktyką rynkową jest emisja tego rodzaju papierów w celu podniesienia wiarygodności spółki. Jeżeli emitent pozyska inwestorów, którzy obejmą obligacje podporządkowane, stanowi to jasny sygnał, że rynek obdarzył go sporym zaufaniem. Tym samym przy okazji kolejnej emisji obligacji zwykłych (niepodporządkowanych) – może odpowiednio obniżyć oprocentowanie długu. Inną ciekawą praktyką jest kierowanie emisji obligacji podporządkowanych do osób wchodzących w skład organów spółki oraz jej właścicieli. Dzięki takiemu zabiegowi osoby, które są związane ze spółką oraz mają realny wpływ na jej działalność pokazują inwestorom, że nie boja się angażować własnego kapitału w rozwój spółki. W przypadku kolejnych emisji obligacji lub innego rodzaju starań pozyskania finansowania zewnętrznego np. w formie kredytu, można zakładać, że takie działania zwiększą wiarygodność spółki.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne 2020 - przepisy, zmiany w obligacjach korporacyjnych w roku 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *