Rynek obligacji korporacyjnych w Polsce
Dodany przez Janek Torens, Kategorie: Obligacje korporacyjne
O rynku obligacji korporacyjnych w Polsce możemy mówić już od XIX w. – w 1817 roku uruchomiono pierwszą giełdę papierów wartościowych. Początkowo notowane były w większości obligacje i weksle. Aż do 1989 roku rynek obligacji oraz innych papierów wartościowych bardzo słabo się rozwijał, co było oczywiste ze względu na okres panowania zaborców, wojny oraz okupację stalinowską. Dopiero po reformach ustrojowych rynek finansowy zaczął się intensywnie rozwijać, a obligacje przedsiębiorstw zaczęły zyskiwać na popularności.
Rozwój rynku obligacji korporacyjnych
Do roku 2009 rynek obligacji korporacyjnych dostępny był przede wszystkim dla inwestorów posiadających duży kapitał, którzy mogli pozwolić sobie na kupno obligacji bezpośrednio od emitenta na rynku pierwotnym. Tak naprawdę o dynamicznym rozwoju papierów dłużnych przedsiębiorstw można mówić od 2009 roku, kiedy to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie utworzyła platformę transakcyjną Catalyst, na które transakcje kupna-sprzedaży zawierane są między inwestorami, bez udziału emitenta. Teoretycznie, na Catalyst można zacząć inwestować już za kwotą 100 zł, w praktyce jednak średnio kapitał minimalny wynosi 10 000 tys. zł.
Catalyst
Impulsem do utworzenia rynku wtórnego Catalyst był kryzys finansowy mający miejsce w poprzednich latach, przez który banki ograniczyły możliwość udzielenia kredytów (zaostrzono warunki ich przyznawania oraz znacznie spowolniono akcję kredytową), szczególnie przedsiębiorstwom z branży górniczej i deweloperskiej. Nastała wtedy konieczność szukania kapitału na rozwój firmy w innym miejscu i idealnym rozwiązaniem okazała się emisja obligacji korporacyjnych i pozyskanie dzięki temu prywatnych inwestorów. Ułatwienia jakie niesie za sobą Catalyst oraz zwiększenie liczby ofert papierów dłużnych wywołało w konsekwencji napływ inwestorów, którzy poszukiwali nowych sposobów na zarobek oraz dywersyfikację portfela inwestycyjnego.
Rok 2009 to dobry okres szczególnie dla małych przedsiębiorstw, które nie miałyby szans na pozyskanie kredytu bankowego – to właśnie one jako pierwsze zaczęły emitować obligacje korporacyjne, a za nimi „poszły” duże przedsiębiorstwa.
Wzrost liczby inwestorów
Nie tylko doświadczeni inwestorzy decydują się na zakup obligacji korporacyjnych – także osoby, które wcześniej się tym nie interesowały, a chcą ulokować gdzieś oszczędności. Niskie oprocentowanie lokat zniechęca wielu z nich i wtedy właśnie decydują się na papiery dłużne przedsiębiorstw o dobrej kondycji finansowej – ryzyko takiej inwestycji jest nieduże, a oprocentowanie wyższe niż w przypadku większości lokat.
Mimo, iż rynek obligacji korporacyjnych w Polsce prężnie się rozwija to nie można go jeszcze porównywać z innymi krajami, np. z giełdą luksemburską. Jednak utworzenie Catalyst spowodowało, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na emisję obligacji, a inwestorów na lokowanie funduszy w nie.
Zaczęłam się coraz bardziej interesować rynkiem obligacji korporacyjnych w Polsce, wydaje mi się stosunkowo dobrym i bezpiecznym miejscem na ulokowanie kapitału.