Super Obligacje

blog obligacji korporacyjnych i skarbowych

czwartek

30

kwiecień 2015

0

komentarze

Rząd sprzedał obligacje z ujemną rentownością

Dodany przez , Kategorie: Finanse, Inwestowanie, Obligacje

Ministerstwo Finansów podało informację o sprzedaży emisji obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich o łącznej wartości 580 mln CHF. Obligacje są trzyletnie, a ich rentowność jest ujemna i wynosi -0,21%. Co to oznacza dla naszego budżetu i wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej?

Minister Finansów, podkreślał, że dzięki tej emisji Polska dołączyła do grona światowej elity państw, ponieważ tylko kraje o najwyższym poziomie wiarygodności kredytowej są w stanie sprzedać papiery z ujemną rentownością. Inwestorzy traktują ten rodzaj inwestycji jako bezpieczną formę przechowania kapitału, za którą są skłonni nawet dopłacić. Wśród krajów strefy euro w tym roku tylko 6 państw (Austria, Niemcy, Szwecja, Francja, Belgia, i Holandia) z sukcesem zakończyły sprzedaż papierów dłużnych z ujemną rentownością. Z tą różnicą, że kraje te emitowały swoje obligacje w swojej własnej walucie, tj. w euro.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne 2020 - przepisy, zmiany w obligacjach korporacyjnych w roku 2020

Ujemna rentowność oznacza, iż kupujący płaci za możliwość zakupu obligacji więcej niż uzyska od sprzedającego z tytułu zwrotu pożyczonego kapitału i odsetek. Ze sprzedanej emisji polski budżet otrzymał 3,7 mln CHF więcej, niż odda w terminie zapadalności obligacji, a przy okazji nie zapłaci żadnych odsetek. Przy dzisiejszym kursie franka oznacza to, że do budżetu wpłynie ponad 14 mln zł. Ponieważ jednak emisja jest denominowana we frankach szwajcarskich, oznacza to, że pożyczamy i oddajemy kapitał właśnie w szwajcarskiej walucie. Dlatego też istnieje ryzyko, że w ciągu trzech najbliższych lat kurs franka wzrośnie, a z budżetu będzie trzeba zwrócić więcej niż aktualnie pożyczono. W takim wypadku kupujący obligacje z ujemną rentownością mają szansę na nich zarobić. Oczywiście istnieją narzędzia pozwalające wpływać na kurs waluty, jak również takie, które pozwalają zabezpieczyć się przed wzrostem lub spadkiem kursu walut. Niestety takie operacje także kosztują, a co za tym idzie zmniejszają rentowność całego przedsięwzięcia.

zobacz także:  Obligacje korporacyjne jako papiery wartościowe

Na rynku szwajcarskim emisja polskich obligacji była największą emisją obligacji z ujemną rentownością poza emisjami szwajcarskiego rządu. Inwestorzy, którzy dokonali zakupu pochodzili w 47% z Polski, a także z Niemiec (34%) oraz ze Szwajcarii (19%).

Inwestorów zainteresowanych zakupem obligacji korporacyjnych, oferujących dodatnią rentowność zapraszamy do dołączenia do bazy inwestorów firmy Best Capital pod adresem: http://bestcapital.pl/dla-inwestorow/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *